Stawy Milickie i Dolina Baryczy - niesamowite miejsce pod Wrocławiem | Busem Przez Świat - blog podróżniczy

Stawy Milickie i Dolina Baryczy – niesamowite miejsce pod Wrocławiem

Jak wszyscy wiemy, polska turystyka ucierpiała w ostatnich miesiącach z powodu pandemii koronawirusa. Dlatego grupa 16 blogerów podróżniczych, postanowiła pomóc, promując polskie atrakcje podczas najbliższych miesięcy. Każdy bloger otrzymał jedno województwo – nam przypadło województwo dolnośląskie. Przez najbliższe tygodnie będziemy pokazywać Wam ciekawe zakątki tej części Polski. Naszą podróż rozpoczęliśmy od położonych na północ od Wrocławia Stawów Milickich.
Relacje innych blogerów znajdziecie na stronie podrozujdotutaj.pl

Zobacz też nasz film o Stawach Milickich

Stawy Milickie, nazywane Krainą Karpia, to największy w Europie ośrodek hodowli tej ryby. Na terenie prawie 300 stawów żyją miliony ryb i ponad 270 gatunków ptaków – m.in. kormorany, żurawie, czaple czy bieliki.
Pierwsze stawy rybne na tych terenach założyli w 13 wieku Cystersi. Do powstania stawów wykorzystano zagłębienia powstałe po wydobywaniu na tych terenach rudy darniowej. Ruda nie znajduje się zbyt głęboko, dlatego zagłębiania były płytkie – od 1 do 2 metrów. To właśnie do wydobycia rudy darniowej nawiązuje wiele nazw okolicznych miejscowości, jak Ruda Milicka czy Ruda Żmigrodzka, a fragmenty rudy można do dziś znaleźć w ścianach niektórych domów.
Stawy i cała Dolina Baryczy to idealne tereny dla amatorów ornitologii – szczególnie polecamy wieżę widokową w Grabownicy, czatownię w Dyminach oraz spacer groblą na Stawie Słonecznym Górnym.

Warto odwiedzić też Centrum edukacyjno-turystyczne Naturum, gdzie znajdziecie ścieżkę dydaktyczną, staw pokazowy i restaurację. Odbywają się tu też fotosafari, podczas których można wejść na zamknięty teren stawów.

Ale Dolina Baryczy to nie tylko stawy. Znajduje się tu np. Rezerwat „Olszyny Niezgodzkie”, czyli obszar bagienny porośnięty lasem.

Będąc w okolicy, nie można nie spróbować lokalnych rybnych dań – poza karpiem polecamy suma w restauracji „U Bartka”.

Restauracja u Bartka
Z autorami bloga Geeki Podróżniki

Dolina Baryczy to też raj dla miłośników turystyki rowerowej – znajdziecie tu ponad tysiąc kilometrów szlaków pieszych i rowerowych.

Ptasia Osada Joachimówka

Na noc polecamy Ptasią Osadę Joachimówka – są to nowoczesne domki położone na skraju lasu, tuż przy stawach, prowadzone przez fajnych i bliskich nam ludzi (właścicielami są kuzyn mój Sławek i jego żona Agnieszka).

Ptasia Osada oferuje 8 nowoczesnych domków, 4 mieszkania loftowe i 3 sale konferencyjne. Domki znajdują się na skraju lasu, pomiędzy stawami, a rzeką Baryczą. Do wyboru są 4- lub 8-osobowe domki, a w każdym z nich znajdziecie w pełni wyposażoną kuchnię i kominek (z darmowym drewnem). Na tyłach domków są tarasy z grillami, a w głównym budynku można zjeść śniadanie.

Na terenie Ptasiej Osady możecie też wynająć rowery, czy kupić mięso na grilla.

Szczegóły i rezerwacja na http://ptasiaosada.com

Niesamowita Polska

Nasza nowa książka "Niesamowita Polska" już w sprzedaży! W naszych podróżach po Polsce szukamy miejsc nietypowych, rzadziej odwiedzanych przez turystów, i takich, za którymi kryje się jakaś ciekawa historia bądź tajemnica. W tym inspiracyjnym książko-albumie przedstawiamy 52 propozycje wycieczek – po jednej na każdy weekend w roku.

niesamowita-polska-okladka-3d-bialetlo

About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl
 • Małgorzata Śledź

  Piękne miejsca.

 • Kazimiera Bucka

  Dzień dobry mieszkałam w tych okolicach jest to cudowne miejsce pozdrawiam serdecznie ☀??

 • Marek Wroński

  Potwierdzam tam jest pięknie, w tym roku już dwa razy z rodzinką śmiałem tam na rowerach i to nie koniec

 • Krzysztof Ławrynowicz

  Piękne i Cudowne miejsce. Mieszkałem w Miliczu w latach 90-tych , jako uczeń Zespołu Szkół Leśnych. W ubiegłym roku zabrałem rodzinę aby pokazać zespół pałacowy z parkiem , rzeką i ruinami zamku. Nie jest to już to samo miejsce tętniące życiem przez całą dobę a szkoda. Wspomnienia wracają. Natomiast Stawy Milickie to cudo natury mogę śmiało powiedzieć że na skalę światową. Polecam wszystkim miłośnikom przyrody i nie tylko. To trzeba zobaczyć !!!

 • Alicja Krzyżosiak

  Przepiękne miejsce …. cisza, spokój i magia natury

 • Anna Szturc

  Jeździłam tam na wakacje w sam środek raju, cudownie

 • Iga Mendrecka

  Ja też uwielbiam Wałbrzych!! Zdecydowanie ma swój klimat. Świetny post

 • Łukasz Łysikowski

  Zdjęcia petarda! ? Bardzo mocno zachęciliście do wycieczki w te rejony 😉

 • Alicja Szepsel

  Jestem rodowitą wałbrzyszanka ,jestem zakochana w swoim miascie i zawsze mnie bardzo bolało jak mówiono…mordor. biedaszyby …dziękuję za pokazanie ze Wałbrzych jest piękny

 • Marta Matusiewicz

  W Wałbrzychu byłam kiedyś przejazdem, właściwie to tylko po to, by zdobyć szczyt z KGP. Kiedyś kolega z pracy mi opowiadał, że Wałbrzych jest bardzo ciekawym historycznie miastem i ma piękną zabudowę. Po jego słowach odnotowałam sobie to w pamięci, ale po waszych zdjęciach to wiem, że muszę tam pojechać 🙂 Może na jesień, wtedy lasy bedą wyglądać niesamowicie ?

 • Grzegorz Wiszniowski

  Bylismy tam na motocyklu. I na pewno wrócimy. „Dozwiedzamy” to co nam umknęło. Dzieli za relację.

 • Iwona Rzeczycka

  Byliśmy tam kilka lat temu ale już widzę ile przegapiliśmy. Koniecznie musimy powtórzyć wyjazd w dolnośląskie ☺️

 • Jabłoński Przemek

  Byłem,potwierdzam piękne miejsce 🙂 Pozdrowienia dla Was z Mazur 🙂

 • Aleksandra Łyżnik

  Moje rodzinne miasto ☺️ patrzę na te zdjęcia z sentymentem, cudownie że ktoś z zewnątrz też potrafi docenić jego urok ☺️

 • Marlena Włodarska

  Byłam na zamku Książ i byłam zachwycona. Wogole piękna okolica. Bardzo się cieszę że nadal piszecie o Polsce

 • Halina Kowalewska

  Jestem wałbrzyszanką i bardzo dziękuję za pokazanie mojego miasta w taki piękny sposób. Pozdrawiam i zapraszam wszystkich do niesamowitego Wałbrzycha!

 • Karolina Domagała

  Jak ja uwielbiam Ludzi, którzy tak pięknie mówią i pokazują nasz Wałbrzych!!! Dziękuję ? szerokiej drogi z mnóstwem kolejnych pięknych miejsc Wam życzę !

 • Irena Żylińska

  Nasze miasto pięknieje i dlatego warto tu przyjechać,teraz budujemy obwodnicę i jest trochę zamieszania ale niedługo będzie pięknie zapraszamy

 • Alicja Szepsel

  Z ciekawych miejsc polecam spacer nad jeziorko Daisy i znajdujace się tam ruiny oraz Góra Dzikowiec z punktem widokowym. Wałbrzych to pięknie położone miasto….moje miasto ❤❤❤

 • Wielkie dzięki za inspiracje!

 • Kacper Andrzejewski

  Piękne zdjęcia! Gratuluję, w tym obiektywie okolica staje się jeszcze bardziej magiczna.