Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus - test i recenzja | Busem Przez Świat - blog podróżniczy
Kuchenka wielopaliwowa OPTIMUS NOVA PLUS Test Recenzja
Kuchenka wielopaliwowa OPTIMUS NOVA PLUS Test Recenzja

Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

Podczas wyjazdów zawsze mieliśmy problem z kuchenką. Stare kuchenki gazowe są bardzo wydajne ale zajmują sporo miejsca i w Polsce jest coraz większy problem z napełnieniem butli. A za granicą w większości państw można o tym pomarzyć. Podczas ostatniego wyjazdu na Nordkapp niespodziewanie przedłużyła się wyprawa, skończył się gaz, nie było gdzie nabić i musieliśmy gotować herbatę na ognisku.

Zobacz ceny tej kuchenki (porównanie cen z różnych sklepów)>>

Kuchenki na małe butle gazowe są super poręczne ale mają trochę mniejszą moc. Naboje są drogie i też w niektórych miejscach ciężko je kupić.

Kiedy ostatnio dowiedziałem się o istnieniu wielopaliwowej kuchenki na zwykłą benzynę albo diesla stwierdziłem, że właśnie tego zawsze szukałem.

Pierwsze użycie

Kuchenka Optimusa wygląda troszkę kosmicznie i ma dołączoną całkiem sporą instrukcję ale oczywiście stwierdziliśmy, że instrukcje są dla cieniasów i damy sobie rade bez niej. Tak wygląda kuchenka zapakowana w podróżny pokrowiec:

IMG_2963 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

 

A tak wygląda sam palnik ze złożonymi nóżkami

IMG_2961 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

 

Palnik podłącza się do zbiornika do którego wlewamy benzynę, diesla albo naftę

IMG_2928 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

Na pierwszy ogień poszedł diesel bo nasz bus jeździ na diesla i akurat był pod ręką. Na początku trochę się kopciło, jak to przy dieslu.

IMG_2907 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

Ale po chwili został tylko właściwy ogień. Do zestawu jest jeszcze dołożona specjalna osłona na wiatr. My zawsze budowaliśmy taką z karimat 🙂

IMG_2921 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

Zalaliśmy garnek wody i postanowiliśmy sprawdzić ile czasu zajmie zagotowanie.

IMG_2932 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

Po 30 minutach stwierdziliśmy, że coś jest nie tak, bo ogień ciągle jest, pokrętło na maxa, ale woda nie chce się gotować.

Daliśmy za wygraną i otworzyliśmy instrukcję. Okazało się, że po pierwsze jest jeszcze drugie pokrętło regulujące poziom paliwa (kręci się wężykiem, ma nawet zaznaczone strzałki) i że pompką na zbiorniku z paliwem nie wystarczy poruszać kilka razy, żeby wytworzyć odpowiednie ciśnienie, trzeba to zrobić chociaż z 15-20 razy.

2 minuty później woda się zagotowała.

Postanowiliśmy przeczytać całą instrukcje i przystąpić do właściwych testów, razem ze stoperem, czajnikiem i równym litrem wody i odmierzyć ile czasu zajmie rozpalanie i gotowanie na benzynie a ile na dieslu.

IMG_2956 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

Test pierwszy – diesel

Nalaliśmy do czajnika równo 1l wody, do zbiornika ponad pół litra diesla i zabraliśmy się do testów.

IMG_2973 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

Najpierw podpala się specjalną watę nasączoną paliwem która jest na dnie palnika i dopiero kiedy będzie odpowiednia temperatura palnik zaczyna płonąć właściwym niskim intensywnym ogniem. W przypadku diesla trzeba było zaczekać ponad 2 minuty aż zniknie duży ogień.

IMG_2980 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja IMG_2982 Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzja

Po 2 minutach kuchenka była gotowa do gotowania

IMG_2986 IMG_2997Kuchenka turystyczna wielopaliwowa OPTIMUS Nova Plus – test i recenzjaIMG_2999

 

Woda zagotowała się po 6 minutach 48 sekundach. Czyli jakieś 2-3 razy szybciej niż na naszej kuchence gazowej. Paliwa ubyło na tyle mało, że nawet nie udało się tego zmierzyć. W instrukcji jest napisane, żeby szacować sobie zużycie około 0,1 l na osobę na dzień.

Test drugi – benzyna

Do drugich testów wzięliśmy benzynę, która miała działać dużo lepiej.

IMG_3008IMG_3011

Faktycznie już po kilkunastu sekundach kuchenka paliła się tak jak powinna i obyło się bez kopcenia (diesel rozpalał się ponad 2 minuty)

IMG_3016IMG_3014
IMG_3018

Woda zagotowała się po 6 minutach 25 sekundach, czyli minimalnie szybciej niż na dieslu. Ale jeśli doliczyć czas rozpalania to benzyna wychodzi dużo lepiej bo o jakieś 20% szybciej :). Zużycie benzyny na ten 1l też było tak niewielkie że nie do zmierzenia na oko.

Ocena

 

Kuchenka Optimus Nova Plus jest najlepszą możliwą uniwersalną kuchenką dla podróżnika, szczególnie dla kogoś kto jeździ samochodem – paliwo zawsze mamy przy sobie i kupimy je w każdym miejscu na świecie. Po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, waży też bardzo mało. Będziemy ją zabierać do plecaka podczas najbliższego wyjazdu na Islandię, zobaczymy czy nie zostanie skonfiskowana przez służby lotniskowe ;).

Po przeczytaniu 3 stron instrukcji okazuje się, że jednak nie jest taka skomplikowana w użyciu, a do paczki jest nawet dodany specjalny klucz uniwersalny i zestaw naprawczy. Świetnym pomysłem jest składana osłona na wiatr. Testy były wykonywane przy bardzo dużym wietrze i kuchenka spisała się świetnie. Cena kuchenki jest dosyć duża (490-650 zł) ale przeliczając to na wydatki na butle do zwykłej kuchenki dla osób podróżujących tak dużo jak my jest to na pewno opłacalny zakup. Szczególnie, że wykonanie sprawia wrażenie jakby kuchenka miała wytrzymać więcej niż nasz bus 😉

Podczas wyjazdów zawsze mieliśmy problem z kuchenką. Stare kuchenki gazowe są bardzo wydajne ale zajmują sporo miejsca i w Polsce jest coraz większy problem z napełnieniem butli. A za granicą w większości państw można o tym pomarzyć. Podczas ostatniego wyjazdu na Nordkapp niespodziewanie przedłużyła się wyprawa, skończył się gaz, nie było gdzie nabić i musieliśmy gotować herbatę na ognisku. Zobacz ceny tej kuchenki (porównanie cen z różnych sklepów)>> Kuchenki na małe butle gazowe są super poręczne ale mają trochę mniejszą moc. Naboje są drogie i też w niektórych miejscach ciężko je kupić. Kiedy ostatnio dowiedziałem się o istnieniu wielopaliwowej kuchenki…

Review Overview

Jakość wykonania
Łatwość użycia
Rozmiar
Dostępność i cena paliwa
Cena w stosunku do jakości
Zachowanie przy dużym wietrze

świetna

Summary : Kuchenka Optimus Nova Plus jest najlepszą możliwą uniwersalną kuchenką dla podróżnika, szczególnie dla kogoś kto jeździ samochodem - paliwo zawsze mamy przy sobie i kupimy je w każdym miejscu na świecie.

User Rating: 4.61 ( 5 votes)
86

About Karol Lewandowski

Karol Lewandowski
Bloger, youtuber, zawodowy podróżnik. Z wykształcenia inżynier robotyki i magister zaawansowanej informatyki. Odwiedził ponad 60 państw na 5 kontynentach. Autor 4 bestsellerowych książek podróżniczych. Kontakt: karol@busemprzezswiat.pl
 • Michał Sz. traveler4x4.com

  Lepsza i tańsza jest Coleman Dual Fuel 533 (ale działa tylko na benzynę, nazwa dual odnosi się do dwóch rodzajów benzyny – ekstrakcyjnej i tej “zwykłej”, ze stacji paliw, czyli na diesla ona nie działa, ale przecież na stacjach paliw w 99% są dostępne zarówno diesel jak i benzyna…).
  Tylko raz mi się przytkała dysza w Afryce na pustyni i przetykałem ją pompką samochodową (trzeba tylko wiedzieć od której strony “dmuchać” 😉
  Cena tej kuchenki to ok. 300-350 zł. Gotuje litr wody w ok. 2 i pół minuty.
  Na mrozie jej nie testowałem, ale podobno są specjalne pasty do rozpalania jej w ujemnych temp.

 • canariano

  Czas wrzenia wody to ok 6.5 minuty, tyle z tego testu zrozumiałem

  Jako podróżnik i trochę naukowiec mam teraz takie pytanie:

  moglibyście podać temperature wrzenia wody?

  Albo wysokość i/ lub ciśnienie atmosferyczne w jakim ten test był przeprowadzany? To dla mnie ważne, jako, że w Andach każda sekunda się liczy..

  Dzięki 🙂

  • testy przeprowadzono na wysokości 232m n.p.m. (759 stóp)
   temperatura wrzenia wody: 100 stopni
   temperatura otoczenia: 2 stopnie
   ciśnienie: 1014 hPa
   wiatr: 35 km/h

   my ją testowaliśmy jako normalny użytkownik, podróżnik zmotoryzowany, a nie wspinacz w Andach bo do wspinaczki i dużych wysokości nam się ona nie przyda 😉

 • Są to świetne kuchenki, jednak cena trochę mnie odstraszyła od zakupu Optimusa. Poratowałem się jednak nie gorszym MSR, który także polecam! 🙂